Saturday’s Schedule

Saturday’s Schedule (pdf)
Map of the Grounds (pdf)
2019 Daily Schedules Cover

  • 9:00 Belgian, Percheron, Combined & Clydesdale Horse Shows -Centre Field
  • 9:00 Sheep Show-BMO Agriculture Centre (9)
  • 10:00 All Buildings Open
  • 10:00 Spinning Demonstrations-BMO Agriculture Centre (9)
  • 10:00 Discover Agriculture Passport Game –Take your completed passport to the Fire Prevention Booth located in Curling Building (5) (vendor area)
  • 10:00 Norfolk Public Library Book Sale – Rec Centre Arena Lounge (7)
  • 10:00 Flavourfest Indoor Farmers Market opens-shop for your
    favourite Norfolk farm products – Curling Building #5
  • 10:00 H-N REACH Parenting Station Open- Rec Centre Arena Lounge (7)
  • 10:30 Cow Milking & Sheep Shearing Demonstrations -BMO Agriculture Centre (9)
  • 10:30 Llama Show- Showmanship – Livestock Show Ring (10)
  • 11:00 James Atkinson On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7) *Please note: The Warriors day Parade/Ceremony takes place Monday Oct.14 th at 5:00 pm at the Grandstand
  • 11:00 World’s Finest Shows Midway Opens
  • 11:00 Kids World Tent Opens at the Bandshell area with shows featuring “Team T & J – Music.Kids.Laughter.”
  • 11:00 The “Ace Race for Cash” – Sign up to win prizes -Jr. Farmer’s Bldg 1 (lower level)
  • 11:30 Cow Milking & Sheep Shearing Demonstration -BMO Agriculture Centre (9)
  • 12:00 Six Horse Hitch Competition-Infield (11)
  • 12:00 Warm-up for NBHA Barrel Racing-Tim Hortons Paddock
  • 1:00 Harvest Beer & Wine – Rec Centre Arena Ice Pad (7) featuring local craft beer, wine & cider
  • 1:00 NBHA Barrel Racing – Tim Hortons Paddock
  • 1:00 4th Annual Skateboard Competition – Register by 12pm (Skatepark)
  • 1:00 Shoe Shine Boys – Harvest Beer & Wine – On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7)
  • 1:30 Llama Costume Competition – Livestock Show Ring (10)
  • 1:30 Bandaloni-Bandshell
  • 1:30 Cow Milking & Sheep Shearing Demonstrations -BMO Agriculture Centre (9)
  • 3:30 Cow Milking & Sheep Shearing Demonstrations -BMO Agriculture Centre (9)
  • 3:30 Bandaloni-Bandshell
  • 4:15 Paris Port Dover Pipe Band-Harvest Beer & Wine -On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7)
  • 4:45 Pipe Down – Harvest Beer & Wine – On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7)
  • 5:00 Cow Milking & Sheep Shearing Demonstration -BMO Agriculture Centre (9)
  • 5:00 Horse Hitching Demonstrations-Livestock Show Ring (10)
  • 5:30 Bandaloni-Bandshell
  • 6:15-7:45 Glory Days- A Bruce Springsteen Experience – Harvest Beer & Wine On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7) presented by Rassaun Services
  • 6:30 RAMBLIN ROAD PARTY ON THE TRACK with GORD BAMFORD in the GRANDSTAND
  • 8:00 -10:30 X Events Headphone Party – Harvest Beer & Wine – On Stage at the Rec Centre Arena Ice Pad (7) Presented by Dave’s World
  • 9:30 Buildings Close Jr. Farmers (#1) Homecraft (#2), Rec Centre (#7,8) & Grandstand (#11)
  • 10:00 Buildings Close Commercial #4, Curling #5, Industrial #6

All schedules and programs subject to change without notice.

Saturday’s Schedule (pdf)
Map of the Grounds (pdf)