Horse Show Shedule

Horse Prize List

Poultry & Rabbit Judging takes place the day before the opening of the Fair.

Be sure to visit building (13) during the week of the fair. (Standard Poultry, Geese, Ducks, Bantams, Rabbits, Pigeons)

TUESDAY, OCTOBER 8th, 2019 Haldimand-Norfolk Holstein Show 10:30 am

TIM HORTON RING – YOUTH & HOOF
(Tim Horton paddock)
1:00 pm Junior
Showmanship
Lead-Line
Walk-Jog
Obstacle
Barrels
Pole Bending
The Judge Says
(Simon Says)
Steady Hand
Costume Class

WEDNESDAY, OCTOBER 9th, 2019

TIM HORTON RING HUNTER
9:00 am
Starter Hunter Over Fences
Starter Hunter Under Saddle
Low Working Hunter Over Fences
Low Working Hunter Under Saddle
Road Hack
Show Hack
English Pleasure Horse
Open Working Hunter Over Fences
Open Working Hunter Stake
Open Working Hunter Under Saddle

TRACK
9:00 am
COMMERCIAL – Light Team
COMMERCIAL – Lady Driver
COMMERCIAL – Driver Special
COMMERCIAL – Heavy Team
COMMERCIAL – Junior Driver
COMMERCIAL – 3 abreast
COMMERCIAL – Unicorn hitch
COMMERCIAL – Four Horse Hitch
12:00 pm COMMERCIAL – six horse hitch
1:00 pm ANTIQUE FARM CLASS

HORSE SHOW PROGRAM THURSDAY, OCTOBER 10th, 2019

TIM HORTON RING JUMPERS
9:00 am

Training Jumper
Schooling Jumper
$2000.00 “Clifford G. Hare Memorial”
Modified Grand Prix

TRACK
9:00 am

Commercial – brood mares
Commercial – foal of current year
Commercial – yearling filly or gelding
Commercial – 2-year-old filly or gelding
COMMERCIAL JUNIOR CHAMPION & RESERVE
COMMERCIAL – 3-year-old filly or gelding
COMMERCIAL
– 4-year-old filly or gelding (light type)
COMMERCIAL
– 4-year-old filly or gelding (heavy type)
COMMERCIAL SENIOR CHAMPION AND RESERVE
COMMERCIAL – Junior Showmanship
COMMERCIAL – Small Fry Showmanship
30-minute break
12:00 pm
COMMERCIAL – single in harness, light type
COMMERCIAL – single in harness, heavy
COMMERCIAL – tandem hitch

1:00 pm FARM CHORE COMPETITION – Team
FARM CHORE COMPETITION – Single

HORSE SHOW PROGRAM FRIDAY, OCTOBER 11th , 2019

8:30 AM INFIELD GRASS RING
Norfolk 4-H Achievement Jr. Showmanship
Norfolk 4-H Achievement Int. Showmanship
Norfolk 4-H Achievement Sr. Showmanship

INFIELD Division Class
9:00 am BELGIANS BREEDING CLASSES
BELGIAN – Junior Showmanship
BELGIAN – Small Fry Showmanship
PERCHERONS – BREEDING CLASSES
PERCHERONS – Junior Showmanship
PERCHERON – Small Fry Showmanship
CLYDESDALE- BREEDING CLASSES
CLYDESDALE – Junior Showmanship
CLYDESDALE – Small Fry Showmanship
NORFOLK 4-H ACHIEVEMENT-Jr Showmanship
NORFOLK 4-H ACHIEVEMENT-Int. Showmanship
NORFOLK 4-H ACHIEVEMENT-Sr Showmanship
COMBINED Eberglo Draft Horse Challenge
12:30 pm COMBINED 4 Horse Hitch of Registered Mares
PERCHERON – Heavy Team
BELGIAN– Heavy Team
CLYDESDALE – Heavy Team
PERCHERON – Unicorn
BELGIAN – Unicorn
CLYDESDALE – Unicorn
CHAMPION UNICORN
COMBINED Team of Registered Mares
COMBINED Junior Driver Cart
COMBINED Lady Driver Cart – Skills

TIM HORTON RING
5:00-6:00pm NBHA warm up Barrels
6:00-8:00pm NBHA SPEED SHOW – Barrels “Exhibitor Party”
Sponsored by Triple H Belgians, Dan & Karen Hayward, at the end of the day

HORSE SHOW PROGRAM SATURDAY, OCTOBER 13th, 2019

TIM HORTON RING
9:00 am HEAVY HORSE
– combined open English riding
– combined open western riding
Draft Horse – barrel race
10:00 am Combined Junior cart horse obstacle

INFIELD
12:00 pm COMBINED six horse hitch
PERCHERON – 4 horse hitch
BELGIAN – 4 horse hitch
CLYDESDALE – 4 horse hitch
PERCHERON – Light team
BELGIAN – Light team
CLYDESDALE – Light team
PERCHERON – youth team
COMBINED – Combined youth team
COMBINED – lady driver team
COMBINED – 4 horse abreast
CLYDESDALE – single
PERCHERON – single
BELGIAN – single

TIM HORTON RING
Noon NBHA Warm up Barrels
1:00 pm NBHA SPEED SHOW
– Pee Wee Barrels
– Open Barrels
– Senior 3-D Barrels
– Open Youth Barrels
– Open Pole Bending the end of the day

HORSE SHOW PROGRAM SUNDAY, OCTOBER 13th , 2019

TIM HORTON RING WESTERN CLASSES
9:00 am
Youth Showmanship
Open Showmanship
Lead line (8 years & under)
Lead Line Pattern (8yrs & under)
Youth Barrels
Masters 40 & over Barrels
Open Barrels Stake
10 Min Break
Youth Hunter Under Saddle
Open Hunter Under Saddle
Open Texas Speed & Action
Youth Hunt Seat Equitation
Open Hunt Seat Equitation
Open Versatility Stake (HUS/WP/B)
Walk Jog 12 & under pleasure (Eng/Wes)
Walk Jog 13 & over pleasure (Eng/Wes)
Walk Jog Horsemanship, all ages (Eng/Wes)
30 Min Lunch Break
Youth Trail
Open Trail
Walk Jog Trail, All ages
10 min Break
Youth Pole Bending
Open Pole Bending
Youth Western Pleasure
Masters 40 & Over Western Pleasure
Youth Stake
Open Stake Open Western Pleasure Stake
Youth Dash for Cash
Open Dash for Cash
Youth Horsemanship
Open Horsemanship

FIELD
9:30 am

MINIATURE – breeding classes
MINIATURE – multi colour, A & B
MINIATURE – solid colour, A & B
MINIATURE – Open Obstacle Driving
MINIATURE – Junior Pleasure Driving, A&B
MINIATURE – Senior Pleasure Driving
MINIATURE – Open Jumper over fences, A&B
MINIATURE – Junior Halter Obstacles 15 & under
MINIATURE – Senior Halter Obstacles, 16 & over

TRACK
10:30 am LIGHT HORSE PULL
12:30 pm HEAVY HORSE PULL

HORSE SHOW PROGRAM MONDAY, OCTOBER 14th, 2019

INFIELD Division Class
8:30 am
HAFLINGERS – BREEDING CLASSES
HAFLINGERS – Small Fry Showmanship
HAFLINGERS – Jr. Showmanship
HAFLINGERS – Walk/Jog
HAFLINGERS – Mystery Event
Break
HAFLINGERS – Lady Driver Cart
HAFLINGERS – Single in Light Harness
HAFLINGERS – Cart Driver Competition
HAFLINGERS – Junior Driver
HAFLINGERS – Novice Driver
HAFLINGERS – Jack Benny
HAFLINGERS – Team of Canadian Reg. Mares
HAFLINGER – TEAM IN HARNESS – pleasure or draft
HAFLINGERS – Unicorn Hitch
HAFLINGERS – Four Horse Hitch
HAFLINGERS – Six Horse Hitch

TRACK
ULTIMATE COWBOY CHALLENGE

Advanced (Professional) Race
ULTIMATE COWBOY CHALLENGE
Beginner (Rookie) Race
ULTIMATE COWBOY CHALLENGE
Ultimate Cowboy – Triple Crown Challenge